logo.sazvila
بهترین ایده ها برای طراحی سقف ساختمان کدامند

طراحی سقف برای ویلا (با بهترین ایده های طراحی سقف آشنا شوید)

بهترین روش های طراحی سقف در ساختمان

خانه محلی است که هر فرد بیشتر وقت خود را در آن سپری می کند. پس برای ساخت ویلا یا خانه رویایی خود نهایت دقت را به خرج دهید و از بهترین ایده ها و مصالح برای ساخت هر بخش آن استفاده کنید. سقف از مهمترین بخش های یک ساختمان به حساب می آید که باید مقاومت لازم در برابر نیروهای وارد شده و عایق حرارتی و صوتی لازم را داشته باشد. از این رو مهندسان ساخت و ساز و همچنین گروه اجرایی از روش ها و سیستم های گسترده ای برای طراحی سقف ساختمان استفاده می کنند که در این بخش از مقالات ساز ویلا به معرفی بهترین ایده های طراحی سقف ساختمان می پردازیم. اگر دوست دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید.

سقف ها با توجه به آب و هوا و نوع ساختمان می توانند متفاوت باشند. برای خانه های ویلایی معمولا از سقف های شیب دار یا شیروانی استفاده می کنند. در مناطق زلزله خیز باید توجه ویژه ای به مقاومت سقف خانه در برابر نیروهای وارد شده داشته باشید. البته بیشتر این ایده های طراحی سقف مربوط به طراحی سقف ویلا می باشد. مهمترین روش های طراحی سقف عبارتند از موارد زیر:

– سقف شیب دار یا شیروانی
– سقف هیپ
– سقف تخت
– سقف غیرمتعارف
– سقف سوله
– سقف پروانه
– سقف کلاهک

سقف شیروانی یا شیب دار

یکی از محبوب ترین روش های طراحی سقف در میان تمامی افراد و گروهای اجرا کننده، استفاده از سقف شیب دار یا شیروانی می باشد. این نوع سقف ها از دو سقف شیب دار تشکیل می شوند که از بالا به هم متصل می شوند و یک ساختار مثلثی شکل به وجود می آورند. این سقف ها به صورت حرمی تشکیل می شوند و در ساخت آنها از مواد متفاوتی در نظر گرفته می شود. برای مناطق گرمسیر از سقف های شیب دار با عایق حرارتی استفاده می شود که کمتر نور خورشید را جذب می کنند. در مناطق سردسیر هم برعکس از پنل های خورشیدی برای جذب نور خورشید استفاده می شود. حداقل شیب سقف های شیبدار 15 درجه و حداکثر 70 درجه می باشد. یک ساختار آهنی یا فلزی در زیر پوشش سقف شیب دار برای انسجام کار قرار می گیرد. این پوشش هم معمولا سفال، چوب، تایل های آردواز یا مصالح دیگر می باشد. اگر قصد دارید از سقف شیبدار برای سقف ویلای خود استفاده کنید، شینگل بهترین و سبک ترین پوشش سقف شیبدار به حساب می آید که بسیار هم به صرفه است.  در سقف های شیروانی فضای بیشتری برای تهویه هوا وجود دارد، سقف های شیب دار از انباشته شدن برف روی بام جلوگیری می کنند. علاوه بر این وزن سقف بر روی تمامی بخش های ساختمان تقسیم می شود.

سقف هیپ یا باسن

سقف هیپ یا باسن نمونه دیگری از سقف های ساختمان به حساب می آید که از مرکز شیب آن به سمت پایین متمایل شده و به دیواره های ختم می شود. اما تفاوت میان سقف های شیب دار و هیپ چیست؟ در سقف های شیروانی از دو لایه شیب دار استفاده می شود در حالی که سقف های هیپ از 4 لایه شیب دار استفاده می شود. این نوع سقف ها در مقایسه با سقف های شیب دار دو طرفه پایدار تر هستند. شیب داخلی هر چهار طرف باعث استحکام و دوام بیشتر آن شده است. این نوع معماری برای مناطق بادی و برفی مناسب هستند. هزینه ساخت اینگونه سقف ها بیشتر است ولی ایمنی و جذابیت آنها هم فراتر از دیگر موارد است. اینگونه سقف ها که سقف های چهار طرفه هم نامیده می شوند با استفاده از مواردی همچون فلز، کاشی یا شینگل پوشیده می شوند.

سقف تخت

یکی از ساده ترین و رایج ترین نوع سقف ها سقف تخت است. این نوع سقف ها فضای کمتری اشغال می کنند و بیشتر برای ساختمان های چند واحده استفاده می شوند. در سطح های مسطح یا سقف شما این فرصت را دارید که از فضای بالای خانه خود برای نگهداری تجهیزات بیشتر و مورد نیاز نظیر پانل های خورشیدی، موتور کولر به راحتی استفاده کنید. هر چند بسیاری از بابت اینکه سقف های مسطح هنگام بارش برف و باران حجم بیشتری از آب و برف بر روی آنها جمع می شوند، نگران هستند اما این این مورد بیشتر در مناطق سردسیری وجود دارد که با وجود سیستم های تخلیه برطرف می شود. علاوه بر این در چنین سقف هایی فضای زیر سقف کاهش می یابد و خیلی سریع گرمای داخل ساختمان از طریق سقف به بیرون منتقل می شود که باعث آب شدن سریع برف ها می شود.

سقف های غیر متعارف

این روش مناسب افرادی است که دوست دارند با اشکال طراحی ساختمان بازی کنند و خلاقیت به خرج دهند. این نوع سقف ها با هر سقفی متفاوت هستند و نمی توان گفت که شبیه نوع دیگری از سقف ها هستند. سقف های غیر متعارف شامل شیب های سقفی تندتر، سقف های مواج، محورهای زیگزاگ و ظاهری متفاوت از دیگر سقف ها هستند که خانه شما را از دیگر خانه ها متمایز می سازند. این سقف ها به دلیل شکل غیر معمول آنها ساخت آنها بسیار پیچده است. اگر می خواهید طراحی منحصر به فردی داشته باشید، مطمئن شوید که مهندسان حرفه ای و پیمانکاران با تجربه برای ساخت استخدام کرده اید.

سقف سوله

سقف سوله یکی از دیگر ایده های بسیار کاربردی در طراحی سقف به حساب می آید. سقف شیبدار و یک تیکه که از دو بخش بدنه سقف سوله و پوشش سقف سوله تشکیل می شوند. ساخت سقف های سوله بسیار ساده است. به همین دلیل از این نوع سقف ها در ساخت سالن های ورزشی، سردخانه ها، کابین های کوچک و انواع اتاق های انباری استفاده می شود. در ساخت خانه های معاصر از سبک سقف های معاصر استفاده می شود، و اغلب آن را شیبدارتر می کنند تا به نمای بیرونی ساختمان شخصیت ببخشد. پوشش این نوع سقف ها اغلب ساندویچ پانل، استفاده از پانل های ساخته شده با ورق گالوانیزه و پلی کربنات می باشد.

سقف پروانه ای

سقف پروانه ای به صورت v شکل است که از دو ضلع شیب دار تشکیل شده، که از یکدیگر متمایل می شوند. دلیل نامگذاری این سقف ها شباهت آنها نسبت به بال های پرنده است. این سقف ها از دو ورقه مجزا تشکیل می شوند که در پایین ترین بخش به هم می رسند و دره ای ایجاد می کنند که آب در آن جاری می شود و با توجه به جهت شیب آن حرکت می کند. سقف های پروانه ای در بین خانه های مدرن و امروزی رایج است. از ویژگی های مهم این سقف می توان به قابلیت نصب پنجره یا نورگیر در قسمت خارجی ظلع فوقانی آن و همچنین طراحی باز و آزاد این سقف اشاره کرد. آبی که از دره میانی این سقف سرازیر می شود در مناطق کم آب می تواند در یک حوضچه برای استفاده بیشتر ذخیره شود. در چنین ساختمان هایی که سقف های پروانه ای دارند، معمولا از سقف های بزرگی برخوردار هستند و نیاز به پنجره های بیشتر یا بزرگتر برای نوردهی مناسب به تمامی بخش های خانه مخصوصا در فضای بالایی زیر سقف ها هستند.

سقف های کلاهکی

یکی از دیگر ایده های محبوب برای طراحی سقف خانه خود استفاده از سقف های کلاهکی است. این سقف ها در عمارت های مدرن و امروزی کاربرد چندان زیادی ندارند. این سقف ها از 4 بخش تشکیل می شوند که دو ظلع فوقانی زایه کمتری دارند، اما ضلع های ملایم سرعت بیشتری دارند.بر روی دو ضلع فوقانی شما می توانید برای افزایش بخش قابل سکونا استفاده کنید. اگر شما هم می خواهید در سقف خانه خود یک خانه دیگر داشته باشید، این نوع سقف ها گزینه مناسبی برای اجرای این کار هستند. بین سقف بالایی و سقف پایینی یک دیوار قرار می گیرد که بر روی آن می توانید از پنجره یا نورگیر استفاده کنید.

موارد ذکر شده در بالا تنها بخشی از ایده های طراحی سقف هستند که فکر می کنیم با استفاده از آنها می توانید تاج خانه خود را زیباتر کنید. انسجام بصری و یکپارچگی در طراحی را در نظر بگیرید تا یک خانه با طراحی مورد پسند خود را ایجاد کنید. اگر قصد دارید ساخت ویلا خود را شروع کنید، توصیه می کنیم با ما تماس بگیرید تا از راهنمایی های مفید ما در این بخش بهرمند شوید.

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن