logo.sazvila
انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت و ساز

انواع مصالح ساختمانی که برای ساخت و ساز استفاده می شوند

انواع مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز کدامند؟

یکی از مهمترین دغدغه های بشر از گذشته تا به امروز محل سکونت و کسب و کار او است. با پیشرفت علم و تکنولوژی ماشینی امروزه شاهد ساخت انواع ساختمان با مقاومت بسیار بالا هستیم که برای ساخت این سازه های عظیم و مستحکم از مصالح زیادی استفاده می شود. از سیمان و ماسه گرفته تا شاخه های میلگرد و تیرهای فولادی همگی باعث شده اند تا تحولات عظیمی در ساخت و ساز سکونتگاها و سایر پروژه های عمرانی نظیر سدها، پل ها و راه سازی شاهد باشیم. سازویلا مرکز ساخت ویلا در شمال، در این بخش از مقالات خود به انواع مصالح ساختمانی که برای ساختمان استفاده می شوند اشاره می کند.

انواع مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز کدامند؟

انواع مختلفی از مصالح نظیر بتن، آهن، چوب و غیره در ساخت و ساز استفاده می شود که هر ماده از قبیل دارای خواصی نظیر تحمل وزن، قدرت و دوام است که هر کدام از آنها را برای بخش خاصی از ساختمان مناسب می سازد. انتخاب مصالح برای ساخت و ساز با توجه به هزینه و اثر بخشی آنها برای مقاومت در برابر بارها صورت می گیرد. یک مهندس ساخت و ساز با توجه به علم مهندسی خود میزان مصالح مورد نیاز برای هر ساخت و ساز را مشخص می کند. به عنوان مثال می تواند تشخیص دهد که سایز میلگرد به کار رفته در یک ساختمان 10 طبقه باید چند باشد تا بتواند در برابر وزن این ساختمان مقاومت کند. او همچنین میزان مصالح مورد نیاز و هزینه را با توجه به نوع مصالح مدنظر شما تعیین می کند.

انواع مصالح ساختمانی

تولید مصالح ساختمانی یک صنعت مستمر می باشد که همیشه مصالح با کیفیت دلخواه برای پروژه های ما تولید کرده است. این بخش مهمی از هر پروژه است که کیفیت و دوام مواد مورد استفاده را مشخص می کند. مصالح ساختمانی را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد. مصالح ساختمانی طبیعی مانند سنگ و چوب و مصالح ساختمانی ساخت بشر که نظیر آنها می وان به بتن و فولاد اشاره کرد. هر دو دسته معمولا قبل از استفاده به سطح خاصی از آماده سازی نیاز دارند. ما در زیر لیستی از مصالح ساختمانی را برای شما آورده ایم که از آنها به نسبت زیادی در ساخت و ساز و ساختمان استفاده می شود.

بتن

بتن از نوع مصالح مرکب است که از اختلاط سیمان، سنگدانه هایی مانند ماسه و سنگ خرد شده و آب به دست می آید. خواص بتن به نسبت مواد استفاده شده در طرح اختلاط آن بستگی دارد. (یعنی نسبت سیمان، ماسه و سنگدانه) بنابراین، ارائه خواص هر کدام از این مواد و نتایج آزمایش برای هر تکه بتن، یک روش استاندارد برای شرکت های تولید بتن است. مقاومت بتن نشان دهنده کیفیت و خواص آن می باشد. در همین راستا توصیه می کنیم مقاله مقاومت بتن چیست؟ را مطالعه کنید، تا اطلاعات بیشتری از مقاومت بتن و انواع آن به دست بیاورید.

بتن - انواع مصالح ساختمانی

اختلاط بتن به دو روش صورت می گیرد. اختلاط دستی و اختلاط ماشینی که روش دوم علاوه بر افزایش سرعت عمل تولید بتن باعث می شود تا بتن کیفیت بهتری هم داشته باشد. ما در یک بخش جداگانه به معرفی انواع بتن و کاربرد آنها پرداخته ایم که اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما می دهد. بتن به تنهایی نمی تواند مقاومت فشاری، کششی و خمشی لازم برای تحمل بارها و تنش ها را ایجاد کند. استفاده از میلگرد و الیاف های فولادی باعث تقویت استحکام بتن در برابر انواع فشار وارد شده بر آن می شود. با این وجود برای ساخت سازه های مهم که باید وزن زیادی را تحمل کنند باید از میلگرد و الیاف های فولادی برای تقویت بتن استفاده کرد.

استفاده از بتن اینگونه است که پس از اختلاط سیمان، آب و ماسه بتن تازه به وجود می آید. بتن تازه را در قالب هایی با اشکال مختلف می ریزند و پس از مدتی که سفت شده خواص خود را به دست می آورد. قالب ها می توانند یک دیوار را به وجود بیاورند یا حوضچه و سازه های پیشرفته تر که با تکنیک های خاص و ابزارهای مختلف اجرا می شوند. حداکثر 7 روز طول می کشد تا بتن به اکثریت مقاومت خود برسد و برای جلوگیری از ترک خوردن یا کاهش ظرفیت نیاز به مراقبت ویژه ای در این مدت دارد. بتن بسیار پرکاربرد است و برای سازه هایی که نیاز به ترکیبی از استحکام و دوام دارند، بتن نقش اصلی را بازی می کند. به عنوان مثال، بتن یک ماده عالی برای ساخت پایه های ساختمانی است که تمام وزن سازه را تحمل می کند.

بتن زمانی که در معرض تنش های فشاری قرار می گیرد بسیار قوی است، اما شکننده است و مقاومت کششی محدودی دارد. از ترکیب بتن با میلگردهای فولادی، بتن مسلح یا آرمه به وجود می آید که برای طیف وسیعی از سازه‌ها مانند ساختمان‌های بلند چند طبقه، پل‌ها، جاده‌ها، تونل‌ها و بسیاری موارد دیگر مناسب می باشد. 

فولاد

فولاد یکی از قوی ترین مصالح ساختمانی موجود با ظرفیت مقاومت عالی در هر دو حالت مقاومت کششی و فشاری می باشد. نسبت مقاومت به وزن بالایی که دارد آن را به یک گزینه عالی برای چارچوب سازه ای ساختمان های بلند و تاسیسات صنعتی بزرگ تبدیل کرده است. بدون شک اگر بشر فولاد را کشف نمی کرد، امروزه شاهد این همه ساختمان بلند و پروژه های صنعتی عظیم نبودیم. فولاد سازه ای محبوب است که در اشکال مختلف نظیر نبشی، تیر آهن و غیره موجود هستند که با جوش دادن یا پیچ و مهره کردن آنها می توان سازه هایی بنا کرد که قادر به مقاومت در برابر بارها و نیروهای بزرگ هستند.

فولاد - انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت و ساز

 

 

فولاد یک مصالح ساختمانی نسبتأ گران است که همیشه صاحبان سازه سعی داشتند کمتر از آن استفاده کنند ولی مهندسین ساخت و ساز و اجرایی به مقدار مورد نیاز تاکید داشتند. اما این وظیفه مهندس سازه است که مقدار آهن مورد نیاز برای یک سازه را تعیین کند. ولی فراموش نکنید که فولاد یک عنصر کاملا تاثیرگذار بر ایمنی ساختمان به حساب می آید. عدم استفاده صحیح از آهن در ساختمان به معنی ضعیف بودن امنیت است. نصب فولاد نسبت به بتن زمان کمتری نیاز دارد و در هر نوع محیطی قابل نصب است. 

چوب

چوب هزاران سال است که به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به درستی نگهداری شود تا صدها سال دوام می آورد. این یک منبع طبیعی است که دسترسی به آن راحت است و علاوه بر این بسیار مقرون به صرفه می باشد. قصد ندارید که از آن به جای آهن استفاده کنید؟ در برابر بتن و آهن نسبت مقاومت به وزن نسبتا کمی دارد. از مهمترین خواص چوب می توان به قابلیت ماشینکاری آن اشاره کرد که باعث می شود تا در اشکال مختلفی تولید شود. همچنین عایق خوبی در برابر سرما است که آن را به یک مصالح ساختمانی عالی برای ساخت ویلا و ساختمان های مسکونی تبدیل کرده است.

الوار چوب - انواع مصالح ساختمانی

قطعات چوبی مورد استفاده در ساخت و سازها به صورت ماشینی و با اندازه های بسیار دقیق بریده می شوند و به آنها الوار گفته می شود. چوبی که در ابعاد بزرگتر تولید می شود به عنوان چوب یا تیر اطلاق می شود و معمولاً برای ساخت قاب سازه های بزرگ مانند پل ها و ساختمان های چند طبقه استفاده می شود. چوب مهندسی شده نوع دیگری از چوب مورد استفاده در ساخت و ساز است که از اشکال مختلف چوب به هم چسبانده شده تا یک مصالح کامپوزیت مناسب برای کاربردهای خاص ساختمانی را تشکیل دهد.

چوب به خاطر وزن سبکش مناسب ترین مصالح ساختمانی برای تحمل بارهای سنگین تر نیست و برای دهانه های طولانی اصلا انتخاب خوبی نیست. چوب به ندرت برای شالوده ها و دیوارهای زیرزمین استفاده می شود، زیرا به دلیل تماس با خاک/رطوبت باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد. در خانه هایی با اسکلت چوبی، پایه ها و دیوارهای زیرزمین آن معمولاً با بتن مسلح ساخته می شوند. 

چوب - انواع مصالح ساختمانی

چرا توصیه ها برای استفاده از چوب در ساخت و ساز زیاد است؟ چوب به خاطر داشتن مزایایی همچون عایق بندی بی نظیر و حفظ انرژی، کاهش وزن ساختمان، نصب آسان، سازگاری با محیط زیست، عدم زنگ زدگی، دوام عالی و بسیاری موارد دیگر نشان می دهد که یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است. از بهترین چوب ها برای ساخت و ساز می توان به چوب کاج اشاره کرده که استحکام بهتری دارد.

مصالح بنایی

یکی از مهمترین و پرفروش ترین مصالح ساختمانی که در این لیست برای شما معرفی می کنیم، مصالح بنایی هستند. اما مصالح بنایی شامل چه مواردی می شود؟ در بیشتر خانه های مسکونی یک طبقه و یا دو طبقه بیشتر از مصالح بنایی در ساخت و ساز استفاده می شود. مصالحی نظیر آجر، انواع سنگ، انواع بلوک سیمانی، بلوک هوادار و غیره اشاره کرد. حجم بسیاری از خانه های شهری و می توان گفت تمامی خانه های روستایی از این مصالح ساخته می شوند. این مصالح از پیش ساخته به وسیله ملات به هم متصل می شوند و چارچوب یک ساختمان را تشکیل می دهند. برای تقویت آنها از ستون ها و پایه های بتنی آرمه استفاده می شود.

مصالح بنایی - انواع مصالح ساختمانی

همیشه برای ساخت یک سازه بزرگ از کف بتنی استفاده می کنند. که ترکیبی از دیوارهای بنایی و بتن آرمه بسته به تعداد طبقات و میزان بار روی دیوارها می باشد. دیوارهایی که دارای پنجره یا قسمت های بازشو هستند در بالای دهانه به تیرهای افقی نیاز دارند تا وزن دیوار بالای دهانه را مهار کند. دیوارهای بنایی باربر را می توان برای ساخت ساختمان های چند طبقه روی هم قرار داد. بار وارده بر دیوارهای طبقه اول، مجموع تمام وزن طبقات بالای آن است. بنابراین دیوار طبقه پایین باید محکمتر از دیوار طبقه های بالایی باشد. با استفاده از میله های فولادی و دوغاب بتنی می توانید دیوارهای طبقه نخست را برای تحمل وزن کل ساختمان تقویت کنید. چیزهای زیادی در این باره وجود دارد که به شما کمک می کند تا با استفاده از مصالح بنایی یک سازه ایمنی را به راحتی طراحی کنید.

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن