logo.sazvila
طراحی نمای ساختمان - انواع نمای ویلا و ساختمان

طراحی نمای ساختمان – انواع نمای ویلا و ساختمان

طراحی نمای ساختمان

یکی از قسمت های بسیار مهم ساختمان نمای بیرونی آن است. نماسازی ویلا و ساختمان یک بخش بسیار مهم است. چیزی که شخصیت یک ساختمان را نشان می دهد. استفاده از ابزارهای مختلف و سبک های متنوع باعث می شود تا شما جلوه ویژه ای به بخشی از ساختمان خود ببخشد. نمای ساختمان می تواند شامل هر ساختمانی شود، چه یک خانه آپارتمانی ساده یا یک شرکت بزرگ دولتی، بالاخره یک سازه بزرگ یا کوچک باید از قسمت جلو با چنین لباسی پوشانده شود. نمای هر ساختمان گویای بسیاری از ویژگی های آن ساختمان نظیر طراحی و سبک ساختمان است. به عنوان مثال در شرکت های صنعتی از لوگوی آن شرکت در نمای ساختمان آن استفاده می کنند که به راحتی برای افراد قابل تشخیص باشد.

-1طراحی نمای ساختمان - انواع نمای ساختمان

اما نمای ساختمان به کدام بخش ساختمان چسبانده می شود. کمی عجیب است اگر نمای ساختمان شامل قسمت عقب ساختمان هم شود. یک ساختمان ممکن است از تمامی جهات الی از سمت جلو با یک ساختمان دیگر احاطه شود. با این وجود بهترین گزینه برای نمای ساختمان در قسمت جلوی آن است. اما در برخی از ساختمان ها مثلا یک ساختمان که بر روی نبش یک خیابان قرار دارد می توان از نمای دوطرف برای آن در نظر گرفت. نمای ساختمان اولین قسمت هر ساختمان است که توجه افراد را جلب خود می کند.

سازویلا به عنوان مرکز ساخت ویلا و ساختمان در شمال مشتاق است تا به شما نشان دهد که چگونه می توان از نماها برای بهود طراحی معماری و ساختمان های بزرگ استفاده کرد. یک طراحی نمای ساده و در عین حال زیبا می تواند به راحتی شخصیت یک ساختمان را تغیر دهد. لذا از آنجایی که نمای ساختمان در برابر عوامل جوی قرار می گیرد باید هنگام انتخاب مصالح آن دقت داشته باشید که مصالح با کیفیت مناسب را انتخاب کنید.

چرا نمای ساختمان مهم است؟

اکنون این سوال پیش می آید که آیا نمای ساختمان مهم است؟ نظر شما چیست؟ مطمئنا اگر یک نظرسنجی جهانی انجام دهید، انگشت شمار هستند کسانی که می گویند نمای ساختمان مهم نیست. نمای ساختمان مهم است زیرا تاکیدی بر طراحی ساختمان است. بسیاری از ساختمان ها با استفاده از طرح های استانداردی ساخته می شوند که مقررات ساختاری را رعایت می کنند، اما فاقد کیفیت هستند. این تاثیر مخربی بر ساختمان هایی دارد که ما در آن زندگی می کنیم.

علاوه بر زیبایی شناسی، نمای ساختمان نقش مهمی در بهره وری انرژی و همچنین ارتباط طراحی بیرونی ساختمان با طراحی داخلی آن دارد. با نوآوری های جدید در مواد، ایده ها و طراحی، نمای ساختمان می تواند فرصت های زیادی برای موفقیت یک ساختمان به وجود بیاورد. امروزه ما از ساختمانی که در آن زندگی می کنیم یا مشغول کار هستیم توقع زیادی داریم. چه میزان بهره وری انرژی آن باشد یا موقعیت ساختمان نمای ساختمان نقش بسیار کلیدی در این امر دارد.

انواع نمای ساختمان

هنگام طراحی و ساخت نما هیچ قانون یا فرایندی وجود ندارد که شما مجبور به رعایت آن باشید. بنابراین ایده های شما را به نوع یا مقدار معینی محدود نمی کند. یک فرصت واقعی در اختیار شما است تا لباس بهتری بر تن ساختمان خود بپوشید.

نمای کلاسیک یا رومی

در میان انواع نمای ساختمان نمای کلاسیک به دلیل زیبایی بسیار و در دسترس بودن مصالح در بین ایرانیان بسیار محبوب است. اگر توجه اندکی به ساختمان های اطراف خود به خصوص در تهران داشته باشید، این مورد به شدت احساس می شود. به نمای کلاسیک نمای رومی هم گفته می شود. و مطمئنا دلیلش این است که ریشه در روم باستان دارد. هر چند انتظار می رود که معماری های مدرن شرایط را برای نمای کلاسیک به خطر بیندازند. اما همچنان شاهد محبوبیت این نوع معماری در ساختمان سازی هستیم.

طراحی نمای ساختمان -نمای کلاسیک یا رومی

همانطور که در بالا هم گفته ایم یکی از دلایل رواج پیدا کردن نمای کلاسیک در دسترس بودن مصالح آن نظیر سنگ تراورتین، مرمت و گرانیت است. مصالحی که هر کدام به دلایل خاصی در نمای ساختمان استفاده می شوند. اما قبل از اینکه بخواهید تصمیم خود را برای نمای کلاسیک مصمم کنید، بهتر است از نوع مصالح مورد نیاز، هزینه نمای کلاسیک و نحوه اجرای آن باخبر باشید. در این باره می توانید از ما کمک بگیرید.

نمای مدرن

امروزه نمای مدرن در رقابت بسیار حساسی به سر می برد که گویا برگ برنده را در جیب خود حمل می کند. نمایی که به خاطر تنوع در طراحی می تواند نظر هر کسی را به خود جلب کند. آیا شما هم قصد نماسازی مدرن را دارید؟ باید به عوامل زیادی نظیر کاربری ساختمان اینکه ساختمان اداری است یا مسکونی و غیره، متراژ بنا، شرایط اقلیمی بنا، مصالح در دسترس و هزینه ساخت نما توجه داشته باشید. برعکس نمای کلاسیک که از مصالح اندکی برای نماسازی استفاده می شود، در نمای مدرن دست شما باز است تا از مصالح زیادی نظیر سنگ، چوب، فلز، آجر و غیره استفاده کنید.

طراحی نمای ساختمان - نمای مدرن

نمای ساختمان کرتیل وال می تواند تاثیر زیادی بر جریان هوا و رسیدن نور به ساختمان داشته باشد. کرتیل وال یکی از ایده های مهم طراحی نمای ساختمان است که نمای ساختمان به طور مجزا از ساختمان و معمولا به صورت شیشه ای ساخته می شود.

نمای چوبی ساختمان و ویلا

روکش چوبی یکی از انواع نمای ساختمان است که به دلیل ویژگی های زیست محیطی، هزینه مناسب، ویژگی های نصب آسان و سهولت استفاده، برای این کار بسیار مناسب است. روکش چوبی به ما این امکان را داده است که نماهایی ایجاد کنیم که ارزش ساختمان را تضمین کنند و همچنین تاثیر مثبتی در زیبایی شناسی ساختمان ایجاد کنند. با استفاده از الوارهای چوبی در نمای ساختمان می توانید یک ترکیب عالی با طبیعت آن مکان ایجاد کنید.

نمای چوبی ساختمان و ویلا

نمای چوبی به معمار اجازه می دهد تا جزئیاتی را ایجاد کند که با مواد دیگر امکان پذیر نیست. نوع روکش مورد استفاده در نمای ساختمان می تواند نقش مهمی در شکل دادن به شخصیت یک ساختمان داشته باشد. الوارهای چوبی که برای ساخت نمای ساختمان مناسب هستند باید چگالی مناسب، دوام و طول عمر مناسب داشته باشند. 

نمای سبک

نمای سبک در واقع به نمایی گفته می شود که به ساختار مستحکم ساختمان چسبیده می شود. اما یک نمای سبک از آنجایی که به پایداری ساختمان کمک نمی کند، باید طوری طراحی شود که بارهایی که بر اجزای آن فشار وارد می کند، تحمل کند. شیشه و فلز مهمترین موادی هستند که در نمای سبک استفاده می شوند. نمای کرتین وال یکی از انواع نمای ساده به حساب می آید که به صورت جداگانه از ساختمان طراحی می شود. برخی از مزایای خاصی نمای سبک وزن، سهولت نصب و میزان نوری است که به فضای ساختمان می تابد. در مقایسه با سایر انواع نما، نماهای سبک وزن عایق حرارت و صدا کمتری دارند و هزینه های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارند. البته این نما در ایران بسیار رایج نیست.

طراحی نمای ساختمان - نمای سبک

نمای ویلا

یکی از مهمترین بخش های یک ساختمان ویلایی نمای بیرونی آن است. حد انتظارات کاربران از یک ویلا بسیار بیشتر از یک ساختمان تجاری، مسکونی و غیره در مکان های شهری است. ویلا به ساختمانی گفته می شود که در یک فضای برون شهری و در میان طبیعت ساخته می شود و باید به خوبی با طبیعت وفق داده شود. نمای بیرونی ویلا بهتر است که با نمای داخلی آن همخوانی داشته باشد. نمای ویلا می تواند بسیاری از اشتباهای شما هنگام ساخت و ساز را بپوشاند. و زیبایی خاصی به آن ویلای شما عنایت کند. از آنجایی که ویلا محل سکونت دائمی افراد نیست و بیشتر آن را برای سکونت موقت و ایام تعطیلات خود اجاره می کنند، طراحی بیرونی آن نظیر نمای ویلا، فضای سبز، استخر و دیگر عوامل تاثیر بسیاری در جذب نظر کاربران دارد.

طراحی نمای ویلا

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن