logo.sazvila
انواع ویلا در شمال بر اساس سبک، اندازه و طراحی-1

انواع ویلا در شمال از نظر سبک، طبقات و طراحی

انواع ویلا در شمال کدامند؟ ویلا مدرن و کلاسیک با طرح های مختلف

اگر شما هم تجربه سکونت در ویلا را داشته باشید، و یا حتی صاحب یک ویلا در شمال یا در هر جای این دنیا هستید، مطمئنا تا حدودی می دانید که ویلا چیست و یک خانه ویلایی چه ویژگی های متمایزی با دیگر خانه های مسکونی دارد. ساختمانی که بیش از 4 طبقه باشد، نمی تواند ویلا باشد. این یک مجتمع مسکونی است. هر چند نمای 4 طرفه داشته باشد و در مناطق اطراف شهر بنا شود. از مشخصات کلی یک خانه ویلایی می توان به نمای چهار طرفه، موقعیت ساختمان ویلا، فضای سبز و عناصر مهم دیگری نظیر استخر و غیره است. ساخت ویلا و مسئله خرید و فروش آن به قدری رونق گرفته که اگر سری به آگهی های فروش ویلا در شهرهای شمالی بزنید متوجه این نکته خواهید شد.

انواع ویلا در شمال بر اساس سبک، اندازه و طراحی-1

امروزه همانطور که مشاهده می کنید در شهرهای بزرگ به قدری ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی زیاد شده اند که مجتمع های بزرگ چند صد متری بنا می کنند. و با این وجود گرفتن مجوز ساخت ویلا در شهر آسان نیست. اصلا وسوسه آور است که بخواهید حدود 500 متر ملک یا حتی بیشتر را به ساخت یک خانه یک طبقه اختصاص دهید. با این وجود ما حجم وسیعی از خانه های ویلایی را در مناطق اطراف شهر به خصوص مناطق شمالی کشورمان که آب و هوای مطلوبی برای سپری کردن ایام تعطیلات دارد، مشاهده می کنیم. ویلاهایی که در اندازه های مختلف از نظر ابعاد، تعداد طبقات و واحدها ساخته می شوند.
اما همه ویلاها مشابه نیستند و از بسیاری جهات اختلاف دارند. یک ویلای سوئیسی را در نظر بگیرید و در برابر آن هم ویلای لوکس و چند طبقه که در هر طبقه هم چندین واحد مشاهده می شود. خوب مطمئنا از چندین جهت نظیر هزینه ساخت، متراژ ساختمان، سطح فضا و امکانات و غیر متفاوت است.

تفاوت ویلاهای مدرن و کلاسیک

از نظر کلی ویلاها را به دو دسته مدرن و کلاسیک یا سنتی تقسیم می کنند. شاید شما هم این تفکر اشتباه که ویلا سنتی یعنی ویلای قدیمی و ویلا مدرن یعنی ویلا جدید را داشته باشید. اما اینگونه که شما فکر می کنید، نیست. یک ویلای 100 ساله می تواند مدرن باشد و یک ویلای جدید یا نوساز هم می تواند سنتی باشد. شما می توانید امروز ویلایی با سبک ویلاهای سنتی طراحی کنید. تفاوت در چیدمان داخلی و عوامل ساخت ویلا است. در حالی که خانه‌های سنتی دارای طرح‌های پیچیده‌تر و ایوان‌های بزرگ، خوابگاه‌ها و سقف‌های نوک تیز هستند، ویلاهای مدرن دارای طرح‌های تمیز و ساده هستند. ویلاهای سنتی از مصالح ساختمانی طبیعی‌تری مانند چوب، سنگ، گچ پاریس و سنگ آهک استفاده می‌کردند. ویلاهای مدرن از مصالح ساختمانی پیشرفته مانند بتن، میله های فولادی تقویت شده و پلاستیک، چوب، شیشه تشکیل می شوند. علاوه بر این، آنها مجهز به به روزترین تجهیزات و اثاثیه هستند. برای تجزیه و تحلیل تفاوت بین ویلای مدرن و سنتی در ادامه مطلب هم همراه ما باشید.

ویلای مدرن چیست؟

به ویلایی گفته می شود که مطابق با سلایق امروزی ساخته می شود. ظهور تکنولوژی های جدید، مصالح مختلف و تکنیک های استفاده از آنها به سازندگان این توانایی را داده که ویلاهای مدرن و بسیار مجلل بسازند. ویلاهایی که در آنها زندگی تجربه ای متفاوت است. در طراحی ویلای مدرن نوع عناصر و نحوه استفاده از آنها بسیار مهم است. برخلاف ویلاهای کلاسیک که بیشتر از سنگ برای نمای آنها استفاده می شود، در ویلاهای مدرن علاوه بر سنگ از چوب و شیشه هم برای آن استفاده می شود. ویلاهای مدرن یک ویژگی دیگر هم دارند که آنها را متمایز می کند. سقف های شیب دار که فضای بیشتری در بالای ساختمان ایجاد می کند و برای تخلیه برف و آب باران ایده مناسبی هستند.

ویلای مدرن چیست و مشخصات آن کدامند؟

ویلا کلاسیک چیست؟

ویلای کلاسیک به ویلایی گفته می شود که بیشتر مطابق با سلایق سنتی و اولیه ساخته می شود. ویلا یک کلمه انگلیسی است و به ساختمان هایی گفته می شد که در مناطق دور از شهر و خوش آب و هوای شهر رم توسط افراد ثروتمند ساخته می شدند و ایام تعطیلات خود را در آنها سپری می کردند. و تا به امروز هم از ویلاها به همین منظور استفاده می شود. خوب، امروز حجم اصلی ویلاهای ایران در شمال است و آن هم به خاطر اینکه یک منطقه گردشگری با جاذبه های فراوان و آب و هوای مطلوب است. برای شناخت ویلای کلاسیک نیازی نیست که وارد آن شوید، با مشاهده نمای بیرونی آن هم می توانید متوجه این شوید که یک ویلای سنتی است یا مدرن. خیلی ساده در اولین نگاه اگر یک ویلا با نمای بیرونی بسیار پیچیده مشاهده کرده اید، مطمئن باشید که آن یک ویلای کلاسیک است.

ویلای کلاسیک از نوع دوبلکس

نتیجه گیری کلی در مورد ویلاهای مدرن و کلاسیک: ویلاهای سنتی از نظر زیبایی شناسی و چیدمان معماری با ویلاهای مدرن تفاوت دارند. تاکید بیشتری بر ایجاد تعداد زیادی اتاق داشتند و درها بلندتر و عریض تر بودند. در مقایسه با خانه های مدرن، ویلاهای سنتی دارای پنجره های باریک تری دارند. ویلاهای مدرن بر فضای داخلی تمیزی تاکید دارند که تزئین نشده اند اما به جای مینیمالیسم به تجمل می بالند.

انواع ویلا از نظر شکل، تعداد واحد و طبقات

شما در حالت کلی با بررسی تمامی جنبه های یک ویلا از طراحی گرفته تا مصالح استفاده شده در آن و ترکیب رنگ ها می توانید مدرن یا کلاسیک بودن ویلا را تشخیص دهید. اما ویلاها در بسیاری مواقع مطابق با سلیقه مالک ساخته می شوند. اما به طور تقریبی می توان آنها را از نظر ظاهری و نحوه ساخت به چند دسته زیر تقسیم کرد.

ویلا دوبلکس

ویلا دوبلکس چیست؟ ویلاهای دوبلکس رایج ترین نوع ویلاها هستند. در این نوع طراحی تمامی بخش های ویلا نظیر آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق های خواب در یک طبقه یا یک سطح نیستند. ساختمان ویلا به صورت دو طبقه ساخته می شود، که معمولا طبقه اتاق های خواب و غیره در طبقه بالا قرار دارند. این دیگر یک ویلای فلت یا هم کف نیست، و در یک فضای کم می توانید بخش های بیشتری را ارائه دهید، که علاوه بر اینکه به صرفه تر است می توانید حداکثر استفاده را از یک فضای کم ببرید.

ویلای دوبلکس با طراحی مدرن

چیزی که برای تمامی ویلاهای دوبلکس مشابه است، پله های آن است که شما را به واحد بالایی می رساند. اگر ایده خوبی برای طراحی پله داشته باشید، مطمئنا می توانید جذابیت داخل ویلا را دوچندان کنید. ویلاهای دوبلکس برای افراد بزرگسال که با بالا رفتن از پله ها مشکل دارند، مناسب نیست. اما از این غافل نشوید که تماشای مناظر اطراف از ارتفاع بالاتر کم جذاب نیست. ویلای دوبلکس با خانه دو طبقه متفاوت است. هر چند یک ویلای دوبلکس می تواند دو ورودی مجزا داشته باشد، اما متعلق به یک نفر است و به صورت یکجا به فروش می رسد. در بسیاری از ویلاهای دوبلکس ما سرویس های بهداشتی و حمام جداگانه در طبقه دوم مشاهده می کنیم که بسیار عالی است. با این وجود سکونت دو خانواده به صورت موقت در ویلاهای دوبلکس راحت تر است.

ویلا نیم دوبلکس

ویلا نیم دوبلکس چیست؟ هر چه علم پیشرفت کرد، دست آورهای اولیه بشر هم دچار تغیر و تحولات فراوانی شد. ویلا هم از این تاثیر مثبت بی بهره نبود و تغیرات زیادی نسبت به روز اول داشته که تنها یک ساختمان فلت و ساده در دل طبیعت و دور از شهر بود. شما ویلای نیم دوبلکس را دو اتاق در کنار هم فرض کنید که یکی از آنها در سطح بالاتری نسبت به دیگری احداث می شود. با این وجود یک فضای خالی در زیر یکی از آنها به  وجود می آید که می توانید از آن به عنوان انباری یا پارکینگ استفاده کنید. اگر به سقف این ویلا نگاه کنید، یک طراحی پلکانی به وجود می آید که می تواند مشخصه خوبی برای ویلاهای نیم دوبلکس باشد.

ویلای نیم دوبلکس با طراحی مدرن

ویلای تریبلکس

ویلا تریبلکس چیست؟ این آخرین ارتفاعی است که شما می توانید برای ویلای خود تعین کنید. یعنی ویلاهای سه طبقه که مطمئنا قیمت بیشتری هم نسبت به سایر ویلاها دارند. هر چند ویلاهای دوبلکس نسبت به سایر ویلاها محبوبیت بیشتری دارند، اما عواملی وجود دارد که مشتریان ویلاهای تریبلکس را به ویلاهای دوبلکس ترجیح می دهند. شاید اولین دلیلی که افراد یک تریبلکس را انتخاب می کنند، فضای بیشتری است که در اختیار آنها قرار می دهد. ویلای تریبلکس از سه طبقه تشکیل می شود که پلکان هایی در داخل آنها را به هم متصل می کنند. مطمئنا یک ویلای تریبلکس سه طبقه چندین اتاق خواب یا حتی اتاق نشیمن بیشتر دارد که برای خانواده های پرجمعیت مناسب تر است.

ویلا تریبلکس چیست؟

بسیاری از مشتریانی که قصد خرید ویلا را دارند این سوال برای آنها پیش می آید که ویلای دوبلکس بهتر است یا ویلای تریبلکس؟ کسانی که می خواهند ویلای تریبلکس بسازند، این نکته را بدانند که این نوع ویلاها میزان بهره وری از یک فضای کوچک را حدود 30 درصد نسبت به ویلاهای دوبلکس افزایش می دهند. این ویلاها از دسته ویلاهای گران قیمت و لوکس در شمال به حساب می آید که می توانید زندگی لاکچری را در آن تجربه کنید.

ویلا فلت

ویلا فلت چیست؟ این یک سبک قدیمی است و امروزه چندان از آن استقبال نمی شود. با گران شدن ملک، بسیاری ویلاهای فلت خود را تخریب کرده اند و نمونه های دوبلکس یا نیمه دوبلکس طراحی می کنند. اگر چه در گذشته زمین های ییلاقی و اطراف شهر به خاطر قیمت پایینی که داشتند بهترین ملک برای احداث ویلا بودند، اما با افزایش قیمت ملک تهیه متراژ مورد نیاز ویلا در همین زمین های ییلاقی هم چندان کار راحتی نیست. خوب فلت به معنی هم کف است و ویلای فلت در واقع یک ویلای یک طبقه است. در گذشته امکانات و مصالح مورد نیاز برای احداث ساختمان های بیش از یک طبقه وجود نداشته و با این وجود ویلا فلت قدمت بیشتری نسبت به سایر ویلاها دارد. ویلای فلت نمی تواند روش اقتصادی برای ساخت ویلا باشد.

ویلا فلت چیست؟

اگر شما هم قصد ساخت ویلا را دارید، ابتدا سلایق خود را در نظر بگیرید، سپس می توانید از سبک های مناسب با چیزی که از ویلای آینده خود انتظار دارید استفاده کنید. فراموش نکنید که هزینه ساخت ویلا با سبکی که شما انتخاب می کنید، خیلی بستگی دارد. یک ویلا قبل از هر چیزی باید زیربنای مناسب را داشته باشد و مشکلات فنی و زیرسازی نداشته باشد. هزینه های تعمیر و تمامی مشکلات آن را هنگام خرید در نظر بگیرید.

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن