logo.sazvila
7 نوع سبک رایج برای طراحی سقف ویلا

7 سبک رایج برای طراحی سقف ویلا

معرفی 7 سبک رایج برای طراحی سقف ویلا

همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، سطح مهارت های مهندسی برای ساخت ویلا هم پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است. موضوعی که در این بخش می خواهیم پیرامون آن صحبت کنیم، معرفی 7 سبک رایج برای طراحی سقف ویلا و بررسی نکات مثبت و منفی هر سقف می باشد. استفاده از مصالح مختلف و ارائه طرح های بسیار حرفه ای انگیزه هر کسی را برای کشف های بعدی دوچندان می کند. در این بخش می خواهیم انواع سقف ویلا را برای شما معرفی کنیم. سقف هایی که با توجه به اقلیم آب و هوایی بیشتر در ویلاهای شمالی کشورمان مشاهده می شوند. انتخاب شکل سقف برای صاحب خانه و حتی گروه اجرایی دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. انواع مختلفی از سقف ها وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی های منحصر به فردی دارند. هر سال ایده های بسیار جالبی توسط معماران ارائه می شود که البته در ایران بیشتر برای ساخت ویلای تفریحی و در مناطق مرطوب استفاده می شوند. در منازل درون شهری همانطور که شاهد هستید بیشتر از سقف های تخت استفاده می شود.

قبل از طراحی سقف ویلا باید عوامل بسیاری را در نظر بگیرید. سبکی که شما برای طراحی سقف ویلای خود در نظر می گیرید، به میزان بودجه شما، آب و هوای محل ویلای شما، سبک معماری مورد نظر شما و عوامل دیگر بستگی دارد. در پایین ما 7 نوع سقف محبوب و بسیار رایج را برای شما آورده ایم که می توانید از آنها برای طراحی سقف ویلای خود استفاده کنید.

1. سقف شیروانی

یکی از رایج ترین و محبوب ترین سقف ها برای ویلا سقف شیروانی است. سقفی که به خاطر ساختار مثلثی خود بسیار شناخته شده است و علاوه بر این بسیار مقرون به صرفه است. از آنجایی که طراحی این سقف ها بسیار ساده است معماران در هر سایزی می توانند این سقف ها را طراحی کنند. یکی از دیگر ویژگی های خوب این نوع سقف ها فضایی است که با وجود شکل مثلثی سقف در زیر آنها به وجود می آید. سقف های شیروانی به خاطر شیب زیادی که دارند خیلی سریع آب و برف را تخلیه می کنند. اگر ویلای شما در مناطقی است که برف و باران زیادی می بارد، سقف های شیروانی برای شما ایده آل هستند.

اما این سقف ها هر چند محبوبیت بسیار نزد افراد دارند، اما معایبی هم دارند که مهمترین آنها مقاومت ضعیف در برابر بادهای شدید است. اگر گروه اجرایی تمامی مقررات را برای طراحی سقف شیروانی استفاده نکنند، مطمئنا سقف کیفیت لازم را نداشته و در برابر بادهای شدید ساختار اصلی خود را از دست می دهد که به دنبال آن شاهد چکه کردن آب از سقف و موارد دیگر هستید.

2. سقف هیپ

یکی از دیگر سقف های رایج برای ویلاها، سقف Hip یا سقف باسن می باشد که همانند سقف شیروانی دارای شیب مناسب می باشد. این نوع سقف ها به سقف های 4 طرفه هم معروف هستند. در این نوع سقف ها شیب هایی در 4 طرف وجود دارد که در یک یال مشترک تمامی آنها به هم می رسند. این نوع سقف ها از لحاظی مزیت بیشتری نسبت به سقف های شیروانی دارند، زیرا طراحی مستحکم آنها در مناطق بادخیز دوام بیشتری دارند. طراحی شیب دار این نوع سقف ها از متراکم شدن آب باران بر روی آنها جلوگیری می کند.

از معایب این سقف ها هم می توان به احتمال نشتی آنها به خاطر درزهای متعدد اشاره کرد. البته با استفاده از پوشش مناسب و دقت در طراحی سقف می توان از این امر جلوگیری کرد.

3. سقف تخت

به جرئت می توان گفت که رایج ترین نوع سقف ها در ایران و بسیاری از کشورها سقف های تخت هستند. از سقف های شیب دار بیشتر در ایران برای ساخت ویلا استفاده می شود، اما برای ساختمان های تجاری و خانه های مدرن همانطور که مشاهده می کنید از سقف های تخت استفاده می کنند. از مزیت های این سقف ها می توان به فضایی اشاره کرد که برای نصب پنل های خورشیدی، پنل کولر و حتی ایجاد یک باغ و پاسیو بسیار ایده آل است. اگرچه این سقف ها کاملا مسطح به نظر می رسند، اما طی فرایند شیب بندی برای این گونه سقف ها شیب کمی در نظر گرفته می شود تا از جمع شدن آب بر روی پشت بام جلوگیری کند. شیب سقف به سمت لوله های ناودان و تخلیه هدایت می شود و به راحتی از راکد شدن آب جلوگیری می کند. در این نوع سقف ها دیگر خبری از فضای زیر سقف نیست و این فضا بسیار محدود می شود. گرمای درون خانه را خیلی سریع به بیرون انتقال می دهند که باعث می شود برف روی پشت بام خیلی راحت ذوب شود.

طراحی این نوع سقف ها بسیار راحت تر از سقف های شیب دار و پیچیده است. تنها نکته منفی این نوع سقف ها عدم تخلیه برف از روی سقف می باشد که با استفاده از سیستم های تخلیه مناسب این مشکل را هم می توانید به راحتی برطرف کنید.

4. سقف پروانه ای

سقف های پروانه ای هم در لیست محبوب ترین سقف ها قرار دارند. این سقف ها از دو بخش شیب دار تشکیل می شوند اما شیب آنها برعکس شیب سقف های شیروانی است. سقف های پروانه ای از کنار به داخل شیب پیدا می کنند. یال مشترک این دو بخش شیب دار پایین قرار دارد. این دو بخش به گونه ای  کنار هم قرار می گیرند که ساختاری مشابه با بال های پرنده دارند. از مدرن ترین سقف ها به حساب می آیند و به همان اندازه که زیبا هستند کاربرد خوب هم دارند. ساختار V شکلی که دارد به شما اجازه می دهد تا حجم زیادی از آب باران را بازیافت کنید. البته حجم زیادی از برف بر روی آن جمع می شود که می تواند مشکلاتی از جمله تخریب سقف را ایجاد کند.

از مزایای یک سقف پروانه های می توان به طراحی باز، نصب پنجره بر روی لایه فوقانی، افزایش دمای خانه در روزهای زمستانی و جمع آوری آب باران اشاره کرد. اما مشکلاتی هم دارند که از جمله آنها می توان به مشکلات نصب، هزینه ساخت و شرایط دشوار برای ضد آب کردن این نوع سقف ها اشاره کرد.

5. سقف دندانه اره ای

یک معماری بسیار دوست داشتنی در لیست 7 گانه ما که برای ویلا معرفی کرده ایم که طراحی آن نسبتا آسان است. یک سبک بسیار زیبا که ویلای شما را متمایز می سازند. این سقف ها از دو یا چند شیب تشکیل شده اند که در کنار هم طراحی شده اند. لبه های عمودی و شیب ها نسبت به هم متناوب می شوند که ساختار دندان اره ای را تشکیل می دهد. این سقف ها برای اولین بار در قرن نوزدهم برای کارخانه ها به کار می رفتند، زیرا اجازه می دادند که نور طبیعی بسیاری وارد شود. اما هنگامی که چراغ های برقی (لامپ ها) و غیره ساخته شدند میزان استفاده از این سقف ها در ویلاها کاهش یافته است. این لایه های شیب دار با توجه به عرض طول ساختمان یا تعداد اتاق متغیر هستند.

6. سقف هرمی

سقف هرمی در واقع زیرمجموعه سقف هیپ یا باسن می باشد که از چند لایه با شیب تند تشکیل می شود که در یک نقطه مشترک دقیق در بالا به هم می رسند. از این نوع سقف ها بهتر است برای ویلا های کوچک استفاده شود، زیرا فضای بیشتری به ویلا اضافه می کنند و همچنین از بیرون نمای بزرگتری به ویلا می بخشند. حتی از آنها می توانید به عنوان سقف برای بعضی از قسمت های ویلا نظیر گاراژ استفاده کنید. این سقف ها نسبت به سقف های شیروانی شیب بیشتر دارند و در عین حال استحکام بیشتری در برابر فشار باد از خود نشان می دهند. اگر موقعیت ویلای شما در یک منطقه بادخیز قرار دارد، سقف های هرمی گزینه مناسبی برای شما هستند.

7. سقف ترکیبی

آخرین مورد از انواع سقف برای ویلا استفاده از سقف های ترکیبی است که مطمئنا یک سبک خفن و بسیار جالب ایجاد می کند. هزینه های ساخت، نوع مصالح، مقدار شیب و تعداد لایه های شیب دار را ترکیب کرده تا یک سبک جدید ارائه دهید. به عنوان مثال با ترکیب سقف های شیروانی و باسن یک سقف بسیار مستحکم طراحی می کنید که فضای بیشتری در داخل ایجاد می کند. سقف های ترکیبی می توانند خانه شما را از نظر زیبایی شناسی جذاب تر نشان دهند زیرا طراحی منحصر به فردی دارند. هزینه ساخت این نوع سقف ها بستگی به نوع سقف هایی دارد که در این ترکیب استفاده می کنید.

سخن آخر: همیشه این نکته را در نظر داشته باشید، که سقف ویلای شما آخرین مرحله از ساخت ویلا به حساب می آید. بنابراین سبکی که انتخاب می کنید، می تواند چیزهای زیادی را بیان کند. برای اطلاعات بیشتر سازویلا – مرکز ساخت ویلا در شمال ایران آماده ارائه هر گونه خدمات به مشتریان می باشد.

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن