logo.sazvila
10 تعمیر و نگهداری ساده خانه که نباید نادیده بگیرید

10 تعمیر و نگهداری ساده خانه و ساختمان که نباید نادیده بگیرید

10 تعمیر و نگهداری ساده خانه که نباید نادیده بگیرید

خانه ما مکانی است که بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنیم. نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. مصالح ساختمانی که شما استفاده می کنید با توجه به کیفیت و مرغوبیت آنها طول عمر مشخصی دارند و به خاطر عوامل زیادی ممکن است خاصیت خود نظیر استحکام، رنگ و غیره را از دست بدهند. با این وجود بخش هایی از خانه هستند که باید هر چند سال آنها را تعمیر کنید. همیشه تمامی اجزای ساختمان شما نیاز به تعمیر ندارند، با این وجود بازسازی خانه به شما کمک می کند تا با هزینه های کمتر ظاهر و ساختار خانه خود را تغیر دهید و صاحب یک خانه جدید شوید. ساز ویلا به عنوان مرکز ساخت ویلا در شمال به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن از خانه خود نگهداری کنید.

10 تعمیر و نگهداری ساده خانه که نباید نادیده بگیرید

اما بازسازی خانه از موضوع ما یعنی 10 تعمیر و نگهداری ساده خانه جدا می باشد. یک خانه برای اینکه چندین دهه دوام بیاورد باید تعمیرات و نگهداری کارامد را بر روی آن انجام دهید. نگهداری از خانه شامل لوازم خانگی و تنظیم دمای منزل هم می شود. مهمترین کارهایی که در تعمیر و نگهداری ساختمان، عمدتا انجام می شود، عبارتند از گچ کاری و نقاشی بیرونی، تعمیر وسایل خانگی، درب و پنجره ها، تعمیرات سنگ فرش ها و غیره که در بسیاری موارد از بروز خسارت های جدی تر جلوگیری می کند.

1. مطمئن شوید که کولر گازی شما سرویس شده است

تنظیم دمای خانه یکی از امکانات رفاهی بسیار مهم به حساب می آید که باعث می شود تا آسایش بیشتری در خانه داشته باشید. پس از یک مشغله کاری فشرده نیاز است که در فضای خانه به آرامش و استراحت بپردازید. گرمای بیش از حد در فصل تابستان و سرمای زیاد در فصل های سرد می تواند این آرامش را از شما سلب کند. لازم است که همیشه دمای منزل را با سیستم های گرم کننده و خنک کننده تنظیم کنید. با این وجود یکی از 10 مورد مهم نگهداری از منزل خود که نباید به راحتی از کنار آن رد شوید، سرویس کردن کولر گازی به صورت دوره ای و هنگام نیاز است. کولر خود را باید حداقل دوبار در سال یا پس از فصل گرما سرویس کنید. سرویس کردن کولر گازی علاوه بر اینکه باعث می شود فضای خانه سریعتر و بیشتر خنک شود، باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

2. بر یخچال خود نظارت کنید

یخچال به احتمال زیاد یکی از وسایل خانه است که ما به طور مداوم در طول روز و شب از آن استفاده می کنیم. در نتیجه، بازرسی منظم آن برای حفظ وضعیت خوب آن بسیار مهم است. هر چند وقت یکبار یخچال خود را از برق بکشید تا گرد و غبار روی کویل ها پاک شود. همچنین درزگیرهای درب را بررسی کنید که ممکن است شل شده باشند یا مواد غذایی روی آنها گیر کرده باشد و با باز گذاشتن درب کمی اجازه خروج هوای خنک را بدهید.

3. پر کردن ترک های سقف، دیواره ها و کف خانه

دیگر اصول مهم در تعمیر و نگهداری از ساختمان که نباید به راحتی از کنار آن عبور کنید، پر کردن ترک هایی است که در سقف، دیوار و کف خانه بین کاشی ها یا کچ کاری ساختمان مشاهده می کنید. اگر در اولین فرصت این ترک ها را با مواد مناسب نظیر دوغاب پر نکنید، منجر به رطوبت، کثیفی و کپک زدگی می شود که هزینه های بیشتر به همراه خواهد داشت. بنابراین اگر در سطح دیواره ها یا کف خانه بین کاشی ها ترک هایی پیدا کرده اید، با یک متخصص تماس بگیرید تا نکات لازم را برای پر کردن ترک ها به شما ارائه دهد.

4- نشتی های آب را در ساختمان بر طرف کنید

اگر در سطح ساختمان نظیر آشپزخانه، حمام و غیره نشتی آب هر چند اندک پیدا کرده اید، در اولین فرصت آن را برطرف کنید. نشتی‌های کوچک، اگر نادیده گرفته شوند، به مرور زمان تشدید می‌شوند و منجر به نشتی گسترده‌تر می‌شوند که تعمیر آن به یکباره غیرممکن خواهد بود. همین حالا نشتی های خود را تعمیر کنید تا از دردسرهای بیشتر نجات پیدا کنید. نشت آب مشکل بدی است، چه جزئی، مانند نشتی اتصالات لوله کشی، و چه بزرگ، مانند پارگی در لوله دیوار اصلی. هرگز نشتی در خانه خود را نادیده نگیرید و برای رفع هر گونه آسیب به لوله های خود در اسرع وقت آنها را تعمیر کنید.

5. تعویض خاموش کننده های آتش نشانی

شاید درصد زیادی نباشند، کسانی که از کپسول ها یا خاموش کننده های آتش نشانی در منزل خود استفاده می کنند. اما یک ساختمان به خاطر فرسوده شدن سیستم لوله کشی گاز یا عوامل دیگری در خطر آتش سوزی قرار دارد. بنابراین لازم است که هر ساختمانی حداقل یک کسپول آتش نشانی داشته باشد. تاریخ انقضا را بر روی خاموش کننده خود بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

دوم، آن را در یک مکان قابل مشاهده برای دسترسی آسان تر در صورت بروز آتش سوزی نگهداری کنید. در نهایت شما باید یاد بگیرید که چگونه از آن استفاده کنید. هرگز معلوم نیست که چه زمانی آتش سوزی اتفاق می افتد بنابراین باید همیشه امکانات لازم برای مقابله با آتش را داشته باشید. چرا که ایمن بودن بهتر از متاسف بودن است.

6. باتری دتکتور یا آشکارساز دود را در صورت نیاز تعویض کنید

مطمئن شوید که باتری های دتکتورهای دودی به پایان عمر خود نرسیده اند و هنوز کار می کنند. دتکتورها یا آشکار ساز دود در واقع به دود ناشی از حریق حساس هستند و در صورت آتش سوزی با آژیر به ساکنان منزل یا ساختمان هشدار می دهند تا هر چه زودتر آتش را مهار کنند یا از آنجا خارج شوند. اگر پس از تعویض باتری ها هنوز هم آشکارساز دود غیرفعال بود بهتر است آن را تعویض کنید.

7. بازدید مکرر از سقف خانه

برای ارزیابی بصری سقف ساختمان سعی کنید از داخل و خارج سقف بازرسی کنید تا بتوانید تمامی اشکالات آن را دریابید. علائمی وجود دارد که به شما هشدار می دهند تا خسارت های بیشتری را متحمل نشوید. ایزگام سقف را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر کنید. بافت های فرسوده را تعمیر کنید تا باعث کاهش عمر ساختمان نشوند. ترک یا لکه های روی سقف گچی و کاذب هر چند چیزی جدیدی نیست اما می تواند نمای داخلی ساختمان را خراب کند. عمدتا برای ترمیم سقف های گچی و غیره باید سقف قدیمی کنده کاری شود تا گچ کاری جدید انجام شود.

8. ناودان و سیستم زهکشی ساختمان را بررسی کنید

یکی از دیگر اصول نگهداری از ساختمان و خانه شما بازرسی از ناودان ها و سیستم زهکشی است. بدون شک یک سیستم زهکشی مناسب برای تخلیه آب باران از پشت بام خانه همیشه ضروری است. معمولا در فصل هایی از سال که باران نمی بارد و آب وارد ناودان نمی شود، لوله های ناودان محل لانه گنجشک های می شود که ناودان ها را مسدود می کند و با جمع شدن حجم سنگینی از آب در لوله ها آسیب های جدی نظیر شکستن لوله ها را به همراه دارد.

9. بیمه ساختمان

بیمه ساختمان راه حل بسیار خوبی برای جبران خسارت های ناشی از آتش سوزی و زلزله است. شرکت بیمه کننده متعهد می شود که خسارت های مالی و مادی بر اثر وقوع آتش سوزی یا زلزله را برای بیمه گذار جبران کند.

10. ایمنی ساختمان را در اولویت قرار دهید

همیشه در مرحله اول برای مراقبت از ساختمان خود در برابر خطراتی که آن را تهدید می کند، ایمنی ساختمان خود را فراموش نکنید. مواردی که در بالا به بعضی از آنها اشاره کرده ایم، نظیر آشکارساز دود و کپسول های خاموش کننده که همگی آنها می توانند میزان خسارت ها را کاهش دهند. اگر بخش فرسوده ای از ساختمان را مشاهده کنید و نسبت به آن بی توجه باشید، مطمئن باشید که ایمنی ساختمان را رها کرده اید. پایین بودن امنیت خانه به در، پنجره و سایر ورودی های آن در برابر سارقان بستگی دارد.

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن