logo.sazvila
مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان

معرفی مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان

اگر مشتاق هستید که مهمترین مصالح در ساخت و ساز یا ساخت ویلا را بشناسید، ساز ویلا به عنوان مرکز ساخت ویلا در شمال مفتخر است تا در این بخش برای شما این مصالح را معرفی کند. هر چیزی که در ساخت ویلا، خانه یا هر ساختمان دیگری استفاده می کنید، مصالح ساختمانی گفته می شود. فرقی نمی کند که مهم باشد یا کم اهمیت بالاخره جزئی از ساختمان به حساب می آید و مطمئنا بی دلیل آن را به کار نمی برید. اما از هر مصالحی که ما در این لیست برای شما معرفی می کنیم، نمونه های زیادی وجود دارد که هر کدام کیفیت و کارایی مخصوص خود را دارند.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

اما با این وجود برخی مصالح از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که باید کمیت و کیفیت آنها را رعایت کنید. به عنوان مثال سایز میلگرد در یک ساختمان یک طبقه با ساختمان چند طبقه کاملا متفاوت است. هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد باید سایز و مقدار تقویت کننده آن را افزایش دهید تا فشار ناشی از بار ساختمان را به خوبی تحمل کند. در مورد بتن هم همینطور، باید مواد تشکیل دهنده بتن نظیر ماسه و سیمان را به نسبت های مناسب با هم ترکیب کنید تا بتن مقاومت لازم را داشته باشد.

سیمان، تقویتی (میلگرد، صفحات فلزی و غیره)، ماسه، آجر، سنگدانه ها، خاک رایج ترین مصالحی هستند که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت مصالح تعیین کننده استحکام و طول عمر ساختمان است، بنابراین نمی توان آن را نادیده گرفت یا نسبت به آن کم اهمیت بود. مصالح ساختمانی در گریدها، اندازه ها و برندهای مختلف وجود دارد. بر اساس اهداف ساخت و ساز در اندازه های مختلف استفاده می شوند. ما لیستی از مهمترین مصالح ساختمانی را برای شما آماده کرده ایم که در پایین برای شما ذکر می شود:

1- سیمان

شاید اگر از شما بپرسیم که چرا سیمان در ساخت ویلا، خانه یا هر ساخت و ساز دیگری مهم است نتوانید جواب قانع کننده ای به ما ارائه دهید. شما می توانید به جای آجر از بلوک استفاده کنید یا حتی در یک ساختمان یک طبقه از هیچگونه تقویت کننده نظیر میلگرد استفاده نکنید. حتی برای بخش سفت کاری ساختمان می توانید از چوب استفاده کنید. اما نمی توانید به جای سیمان از گچ استفاده کنید. سیمان قدرت چسبندگی مخصوصی دارد و به راحتی دیگر مصالح ساختمانی را به هم متصل می کند. سیمان از انواع اکسید کلسیم، آلومینیوم، آهن، منیزیم و دیگر اکسیدهای قلیایی تشکیل شده است.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

مصالح ساختمانی مانند ماسه، آجر، میله های فولادی با سیمان به هم متصل می شوند. سیمان چسب در ساخت و ساز است. از انواع سیمان می توان به سیمان تندگیر، سیمان زود سخت شونده، سیمان با تولید حرارت کم، سیمان با مقاومت سولفاتی بالا، سیمان سفید، سیمان سرباره کوره، سیمان رنگی و غیره اشاره کرد. با توجه به علم مهندسی تعیین می شود که در یک معماری باید از چه نوع سیمانی استفاده کنید. سیمان همچنین در گریدهای مختلف نظیر سیمان پرتلند زود سخت شونده، معمولی و بار حرارت کم اشاره کرد که در ساخت و ساز بیشتر استفاده می شوند.

در ساخت و سازهای مهم معمولا از سیمان هایی با گرید بالاتر استفاده می شود. به عنوان مثال کمترین عیار سیمان 33 است که به معنی مقاومت 33 نیوتون بر میلی متر مربع می باشد. امروزه ارتفاع ساختمان ها و همچنین میزان باری که ستون ها و دیواره ها باید تحمل کنند افزایش یافته که در همین رابطه استفاده از بتن های گرید بالا رایج شده است. بنابراین گرید 53 بیشترین استفاده را در ساخت و سازها دارد.

2- ماسه

یکی از دیگر مصالح مهم در ساخت و ساز ماسه است که برای تهیه بتن باید آن را با سیمان و آب ترکیب کنید. اگر برای تهیه بتن تنها از سیمان و آب استفاده کنید، بتنی که به دست می آید فاقد مقاومت مورد نیاز برای ساخت و ساز می باشد. شن یا همان ماسه از سنگدانه هایی تشکیل می شود که در معادن با دستگاهای سنگ شکن تهیه می شوند. ماسه هم انواع مختلف دارد که با توجه به نوع بتن مورد نیاز شما می تواند نوع ماسه متفاوت باشد. هنگام ساخت و ساز اولین چیزی که باید آماده کنید مصالح کار هستند که ماسه از آنها به دور نیست. در هر ساخت و سازی ماسه و سیمان از مهمترین مصالحی است که باید تهیه کنید. حتی اگر بخواهید یک کپر بسازید.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

هنگامی که قصد آجر چینی، کاشی کاری، ساخت ویلا، ساختمان و برج ها یا هر معماری دیگری را دارید در مرحله اول باید ماسه را پای کار خود داشته باشید. انواع مختلفی از ماسه ها وجود دارد که ماسه های درشت یا کارخانه ای رایج ترین آنها هستند. این ماسه ها از گودال های عمیق زمین یا حتی سطح صاف که دارای انواع مختلفی از سنگ ها می باشد استخراج می شوند. ماسه های رودخانه ای یا ماسه بادی نوع دیگری از ماسه ها هستند که بتن تهیه شده با آنها مقاومت زیادی ندارد. از آنجایی که ماسه های رودخانه ای در مجاورت رودخانه ها پیدا می شوند و معادن زیاد بزرگی نیستند، دسترسی به آنها آسان نیست. در همین رابطه ماسه هایی از همین نوع توسط کارخانه های مخصوصی تولید می شود.

3- آهن

آهن در سفت کاری ساختمان نقش بسیار مهمی دارد. کمیت و کیفیت آهنی که شما در ساخت ویلا یا خانه خود استفاده می کنید، بسیار در ایمنی خانه و مقاومت آن در برابر نیروی وزن ساختمان و سایر فشارهایی که بر آن وارد می کند، ایجاد می شود. در گذشته به خاطر اینکه مردم به آهن دسترسی نداشتند خانه های خود را به طور کامل از گچ می ساختند و سقف های گنبدی هم بهترین راه حل برای طراحی سقف ساختمان بود. اما امروزه با وجود آهن راه حل های زیادی برای ساخت سقف ساختمان وجود دارد. علاوه بر این یک ساختمان را در طبقات زیادی می توانند طراحی کنند. اگر به اسکلت بندی یک ساختمان در هنگام ساخت آن نگاه کنید، متوجه می شوید که آهن چه نقش مهمی در ساخت و ساز دارد.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

هر چند فلز آهن مقاومت بی نظیر در برابر انواع فشار کششی و غیره دارد و همین اجازه می دهد تا از آن به عنوان یک تقویتی در بتن استفاده کنند، اما در برابر آب و هوا منعطف می باشد. در همین رابطه شرکت های تولید کننده آهن و میلگرد از موادی به عنوان روپوش آن استفاده می کنند تا از زنگ زدگی و فرسوده شدن آن جلوگیری کنند. از مشخصات فلز آن می توان به عدد اتمی 26 و نماد Fe آن در جدول تناوبی عنصرها اشاره کرد. آهن دارای نقطه ذوب 1.538 درجه سانتی گراد و نقطه جوش 2.861 درجه سانتی گراد می باشد.

4- آجر

آجر به عنوان یکی از مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان در ردیف چهارم این لیست قرار گرفته است. آجر ها در انواع مختلف عرضه می شوند. آجرهای نسوخته آجرهایی هستند که در گرما خشک می شوند و مقاومت لازم در برابر فشار، رطوبت و آتش را ندارند. با این وجود نمی توانند دوام یا طول عمر زیادی داشته باشند. اما مهمترین آجرها که در ساخت و ساز هم بسیار از آنها استفاده می شود، آجرهای سوخته یا سفالی هستند که خود به 4 نوع تقسیم می شوند.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

آجرهای درجه یک – از مهمترین آجرهای سفالی هستند که با لبه های تیز و اندازه های استاندارد برای تحمل بار و سایر اهداف بنایی مناسب هستند.

آجرهای درجه دو – با قالب گیری زمینی تشکیل می شوند و به آجرهای درجه دو معروف هستند. برخلاف آجرهای درجه یک شکل و اندازه منظمی ندارند.

آجرهای درجه سه – آجرهای بی کیفیت که سطح و لبه های ناصافی دارند و بیشتر برای سازه های موقت استفاده می شوند.

آجرهای درجه چهارم – آجرهای بسیار بی کیفیت که به راحتی می‌شکنند به آجرهای درجه چهارم معروف هستند. این آجرها برای هیچ سازه ای مورد استفاده قرار نمی گیرند و در بیشتر موارد به عنوان سنگدانه استفاده می شوند.

آجرها با توجه به روش ساخت به چند دسته تقسیم می شوند که امروزه آجرهای ماشینی یا سوراخ دار بیشتر استفاده می شوند. آجرها با توجه به کاربرد به آجرهای نما، لعابی، بتنی و مهندسی تقسیم می شوند.

5- سنگدانه درشت

سنگدانه در ساختمان سازی برای اختلاط با سیمان استفاده می شود. سنگدانه به ساختار نهایی بتن حجم می دهد. اندازه ذرات سنگدانه درشت 0.19 اینچ یا بیشتر است. از این نوع مصالح به عنوان افزودنی برای مخلوط بتن استفاده می کند. بیشترین مواد استخراج شده از معادن جهان به صورت سنگدانه هستند. این سنگدانه ها بعضا به مواد ریزتر تبدیل می شوند یا آنها را به طور مستقیم در بتن و غیره استفاده می کنند. سنگدانه هم یکی از مهمترین مصالحی است که شما هنگام ساخت ویلا به آن نیاز دارید. ماسه در واقع یک نوع سنگدانه ریز است که حدود 70 درصد از بتن را تشکیل می دهد. اگر توجه کرده باشید بتن مهمترین عامل تاثیرگذار در ساخت و ساز است. ما در یک بخش جداگانه به معرفی انواع بتن و کاربرد آنها پرداخته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

6- چوب

چوب رایج ترین ماده ای است که به عنوان مصالح ساختمانی برای مصارف مختلف استفاده می شود. چوب های مختلفی وجود دارند که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. چوب در ساخت و ساز کاربردهای زیادی دارد، علاوه بر اینکه می تواند در بخش سفت کاری ساختمان استفاده شود، برای نمای ساختمان هم به کار گرفته می شود. انواع مختلفی از چوب در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود که از مهمترین آنها می توان به چوب ساج، توسکا، راش، گردو، بلوط و غیره اشاره کرد. چوب از مصالح اولیه بشر در ساخت خانه و ساختمان بود که به همراه سنگ بخش سفت کاری ساختمان را تشکیل می دادند. اگرچه استفاده از چوب در نمای ساختمان هزینه های زیادی به همراه دارد ولی فراموش نکنید که باعث افزایش بهای ملک شما و زیبایی آن می شود.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

7- کاشی و سرامیک

یکی از دیگر مصالح پرکاربرد در ویلا، خانه یا هر ساختمان تجاری و اداری دیگر کاشی و سرامیک هستند. تنوع و طرح، رنگ و خواص مختلفی که کاشی ها دارند، به افراد اجازه می دهد تا از آنها در بخش های مختلفی از ساختمان نظیر آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، کف و نمای ساختمان استفاده کند. طول عمر و ثبات بی نظیری که خواص یک کاشی دارد، شما را مجاب می کند که از آن در ساخت و ساز استفاده کنید.

مهمترین مصالح در ساخت ویلا و ساختمان کدامند؟

هنگامی که برای خرید کاشی و سرامیک به یک گالری مراجعه می کنید با نمونه های زیادی روبرو می شوید که هر نوع هم در رنگ و اندازه های مختلف عرضه می شوند و دست شما را برای انتخاب بازتر می کند. کاشی ها به طور خلاصه در برابر سرما، یخ زدگی و آتش مقاومت بالایی دارند و درصد نفوذپذیری آب از آنها بسیار کمتر از دیگر مصالح ساختمانی می باشد. مقاله ما با عنوان “چگونه بهترین کاشی را برای آشپزخانه انتخاب کنیم؟” مطالعه کنید.

سازویلا مرکز ساخت ویلا و ساختمان در شمال می باشد که با خدمات بی نظیر به شما کمک می کند تا پروژه ساخت ویلای خود را با کمترین هزینه در کمترین زمان ممکن به پایان برسانید. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما تماس بگیرید.

logo.sazvila


سازویلا

مرکز ساخت ویلا و ساختمان

سازویلا مرکز تخصصی ساخت انواع ویلا و ساختمان در شمال ایران با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهترین نمونه کارها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن